چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - Wednesday 15 August 2018
کد خبر : 736
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۹
- بازدید

کیومرث صابری؛

اوقات فراغت!

از جمله فوايد و محامد اين عوام‌ترين پديده محفل گل‌آقا، يكي اين است كه به‌عنوان وردست و معاون و يار و ياور، دم به ساعت، به ما كه گل‌آقا باشيم «خط» مي‌دهد؛

اوقات فراغت!

کیومرث صابری فومنی

اگر بگوییم که این «شاغلام» عزیز مان هزار و یک ویژگی‌دارد، کم گفته‌ایم، فی‌الواقع، تمام اوقات فراغت ما، که گاهی وقتها در یک شبانه روز از ۲۴ ساعت هم تجاوز می‌کند، در همین آبدارخانه و در ذکر و تجدید ذکر ویژگیهای این بنده خدا سپری می‌شود و بر خلاف بعضیها که نمی‌دانند با اوقات فراغت خود چه‌کنند، ما آن قدر اشتغالات خارج از برنامه داریم که نمی‌دانیم آن را در کدام اوقات فراغتمان بگنجانیم… روز گار عجیبی است. بعضی، آن جوری کم و کسر دارند و بعضی هم مثل ما، این‌جوری! منتهای مراتب، ما یک آبدارخانه‌ای داریم و یک شاغلامی که با جا و بیجا سر به سرش بگذاریم- و یا اینکه او سر به‌سرمان بگذارد- و دیگران، این بخت و اقبال و موقعیت- و به اصطلاح امروزی ها: او کازیون – را ندارند.
تصور نفرمایید که وجود ذیجود شخص شاغلام در محفل گل‌آقایی ما، فقط همین یک کاربرد را دارد… حاشا. ابدا! اگر ایشان بیش از ۱۰۰۱ ویژگی داشته باشند –که‌دارند- لابد به همین مقدار هم «کابرد» دارند. اینجاست که می‌توانیم گفت: اگر نبود و جود نازنین این شاغلام مهربان بهتر از جان، چه بسا که دیشلمه نیمروزی مان، چیزی می‌شد تلخ‌تر از حنظل!
از جمله فواید و محامد این عوام‌ترین پدیده محفل گل‌آقا، یکی این است که به‌عنوان وردست و معاون و یار و یاور، دم به ساعت، به ما که گل‌آقا باشیم «خط» می‌دهد و مضامین و مفاهیم خاصی را به ما القا و تلقین می‌کند و ما را در گوشه آبدارخانه، می‌نشاند و به زبان شیرین و خوش می‌گوید: «ول نمی‌کنم… به سرمبارکت، ول نمی‌کنم… همین جور این یقه حضرت‌عالی را دودستی نگه می‌دارم. شما همین جا بنشین و یک«سرمقاله» درباره جوانان بنویس و حق مطالب را ادا کن و داد سخن بده و به ما بگو: آن زمان که حرف بر سر تأسیس وزارت جوانان بود، بحثی از وزارت تعاون نبود. اینک وزارت تعاون تأسیس و وزیرش تعیین گردید… چی شد که همچین شد؟»
می‌گویم: پدرجان! زبان نفهما که تو باشی! اهم مسائل جوانی و جوانان، عبارت است از تحصیل و کار و مسکن و آب و نان و همسر و…
می‌گوید: اوقات فراغت!
می‌گویم: قربانت بشوم! اوقات فراغت هم شد حرف؟ وقتی در هر گوشه شهر، ورزشخانه و کتابخانه و تفریحگاه و هنر کده و نمایشگاه و تالار و سینما و غیره … وجود دارد؛ گمانم این جوانان عزیز هم چیزی هستند مثل ما…! یعنی آن‌قدر اشتغالات خارج از برنامه دارند که نمی‌دانند آن را در کدام اوقات فراغت بگنجانند. حضرت‌عالی یک طرحی ارائه بفرما که یک شبانه روز، از ۲۴ ساعت متجاوز بشود.. التفات فرمودی؟
می‌گوید: نع!

کیومرث صابری فومنی

منبع: از طنز

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.